Zdraví = nejvyšší hodnota

26.května 2011

Na jedné straně si mnohem víc než naši předkové uvědomujeme důležitost zdraví pro plnohodnotný život, na straně druhé se o svoje zdraví mnohem méně, než naši předkové, staráme. 

Kdyby to nebyla pravda, nebyla by pravdivá neúprosná čísla statistik o nárůstu civilizačních chorob pramenících ze špatné výživy a životosprávy. S vývojem civilizace se čím dál tím více odpoutáváme od přírody a naše tělo, které se vyvíjelo v čistě přírodním prostředí není schopno na tyto převratné změny adekvátně reagovat. Navíc se chováme ke svému tělu čím dál tím více macešsky, tím, že převážná většina z nás "jede na plný plyn".  Pokud tělo funguje, tak mu neposkytujeme žádnou "údržbu". Lidé vědí o svém autě a jeho potřebách víc než o svém těle a jeho potřebách. Pravidelně s ním jezdí do servisu, mění brzdové destičky,tlumiče, kapalinové náplně, napájejí ho jen kvalitními palivy, mažou kvalitními oleji... Se svým psem chodí na pravidelná očkování k veterináři, krmí ho jen speciálními granuláty a krmivem obohaceným o vitamíny. Na to si čas i prostředky vždy nějakým způsobem najdou. Na prevenci svého zdraví již bohužel ne.Když pak člověk zkolabuje s infarktem nebo mrtvicí, tak se on diví a všichni kolem říkají: "Vždyť mu nic nebylo, takový zdravý člověk" On zdravý nebyl, pouze to nevěděl, protože nebyl na žádné preventivní prohlídce. Když pak člověk leží v nemocnici, najednou má času dost a zjišťuje, že život jde i bez něho dál.

ODPOVĚDNOST ZA ZDRAVÍ

V první řadě si musíme uvědomit a odbourat hluboce zakořeněné myšlení, že od toho,abychom byli zdraví, jsou lékaři. Lékaři nám pomáhají, když nastane nějaký problém, ale aby tento problém nenastal, je naše privátní odpovědnost, tj.prevence.Smutným příkladem je, že nás ve škole učí, kdo byl otcem Václava IV. a čí   tetičkou byla Eliška Přemyslovna, ale nikdo nás neučí, jak se máme chovat ke svému tělu.Dostupné osvěty na toto téma je již dnes velmi mnoho, ale mi se spíš zajímáme, jaký prášek použít proti bolesti a nemoci, ale pramálo se zajímáme o to, jak této nemoci předejít.Nejčastějším sebeklamem je konstatování, že na to není čas a pak následuje konstatování o nedostatku financí. Je to však pouze o volbě priorit každého z nás!!! Zdraví ovlivňuje ze 60% životní styl, z 20% zdravotní péče a z 20% životní prostředí.


NEPŘÁTELE NAŠEHO ZDRAVÍ:

  1. Životní prostředí  - je ničeno civilizací, ale jednotlivec ho příliš neovlivní
  2. Stres  - nedá se mu vyhnout, ale dá se proti němu bojovat pozitivním myšlením, pohybem a správnou výživou , s dostatkem vitamínů a minerálů.
  3. Špatná životospráva a výživa - to je naprosto v našich rukách.
  4. Nedostatek pohybu - opět dostatek pohybu může člověk ovlivnit sám.
  5. Genetické vlohy - význam genetiky bývá často přeceňovaný - maminka byla silná, já jsem silná po ní, mám to v genech .Pravda je taková, že každá rodina má své zvyklosti včetně jídelníčku. Babička sešpatně stravovala, málo hýbala, stejně se bude chovat matka  a v tom duchu  bude vychovávat svoji dceru. Nějaký genetický základ v sobě máme, ale záleží na nás, zda mu budeme dávat živnou půdu špatnou životosprávou.
  6. Škodlivé návyky - alkohol, drogy, kouření, nedostatek pohybu... Škodlivým návykům se člověk může ubránit také sám.


SIGNÁLY NAŠEHO TĚLA

Pokud je všechno v pořádku, tak "tělo mlčí" a žádné signály nevysílá. My jsme čilí, plni energie a elánu, rádi se hýbeme, jsme optimističtí a jen tak nás něco nerozhází. Máme zdravou barvy pokožky a co je neklamným znamením je, že nám "svítí" oči.

1) POCIT ÚNAVY

Jsme unavení, nic se nám nechce, odkládáme povinnosti ze dne na den. Každý to dobře známe. A jak to řešíme? Jdeme si lehnout, dáme si kávu,cigaretu nebo skleničku něčeho ostřejšího. Důvodem je nedostatek vitamínů, minerálů a vůbec nedostatečná výživa. Hledejme příčinu únavy a neřešme ji kávou, alkoholem či jinými stimulačními prostředky.

2) BOLESTI RŮZNÉHO DRUHU

Bolest je ochranný signál těla (podvědomí), že není něco v pořádku, že něco nefunguje tak, jak by mělo, a že je třeba něco podniknout. Bolest vás přinutí "šetřit si bolavou část těla". Vezmeme si většinou léky na tlumení bolesti, nikoliv na odstranění příčiny. Když pak bolest pomine, jsme spokojeni, aniž bychom vyřešili příčinu bolesti. Pokud nebudeme hledat příčinu, ale budeme ji pouze utlumovat léky, může se stav stále zhoršovat, až propukne v otevřenou nemoc.

3) STOLICE

Kvalita stolice významně vypovídá o stavu našeho zdraví. Stolice zdravého a dobře vyživovaného člověka je téměř bez zápachu, lehce vytlačitelná, dobře formovatelná a ponoří se do vody.

Pokud je nepravidelná, tvrdá, silně zapáchající, nedá se spláchnout, tak náš trávicí systém má problém. Poměrně častým signálem je zácpa. Je to funkční porucha způsobená nesprávným způsobem života a výživy. Je projevem nedostatku vlákniny, nedostatku pohybu, nedostatku tekutiny a vlivem stresu a napětí. Velké množství plynů ve střevním systému signalizuje přemnožení bakterií a plísní ve střevech.Dnes s nenajde člověk, který by nevěděl, že kvalita zdraví je podmíněna dobrou činností trávicího systému. Tam se zpracovává všechno, co sníme = za život cca 60 tun potravy a asi 250kg chemikálií. To vše se musí v těle zpracovat, vytřídit, rozštěpit, vstřebat a vyloučit. Proto je vylučování tak důležité.

4) MOČ

Pitný režim neodmyslitelně patří do správné výživy, takže i podle moči poznáme, jak na tom jsme. Správně vyživované tělo s dobrým pitným režimem vylučuje bezbarvou (maximálně světle žlutou) moč bez zápachu.

5) POCENÍ

Pocení, zvláště noční, je důkazem zhoršené činnosti ledvin a jater.Když se ráno vzbudíme propocení, je to důkaz, že naše ledviny pracují na "doraz".Tělo si takto pomáhá při vylučování odpadních látek pokožkou. O nedostatečné činnosti ledvin někdy svědčí i nadměrné

vypadávání vlasů, lámání nehtů, popraskaná kůže na patách, tvorba vyrážek,ekzémů,akné a bolesti v křížové oblasti. Jelikož v ledvinách dochází ke zpracování minerálních látek, je pravděpodobné, že dojde i k poruchám kostního a kloubního aparátu. Pokud se to snažíme vyřešit antiperspiranty, dosáhneme jenom toho, že zabráníme tělu vylučovat odpadní látky.

6) TVÁŘ A KŮŽE

To jak vypadá naše tvář a kůže také hovoří o tom, jak pracuje vnitřek našeho těla. Používání gelů, krémů, kosmetických čistících mlék a jiných kosmetických přípravků na pleť může situaci na nějaký čas zlepšit, ale pokud neodstraníme příčinu, vše se opět vrací. Jestliže máme problémy s pletí, potřebujeme vyčistit svoje tělo a změnit stravovací návyky tak, aby v naší stravě byly všechny potřebné látky.

7) HLENY

Časté hleny v nose, záněty dýchacích dutin a cest, dlouhotrvající kašel, zánětlivá onemocnění svědčí o hromadění odpadních látek v různých částech těla.

8) CHUTĚ

Chutě, které máme v průběhu dne jsou důkazem toho, že naše tělo nedostalo to, co potřebuje a vůbec to není závislé na tom, kolik jsme toho snědli. Tělo si prostě žádá svoji výživu (např. chutě na sladké jsou příznaky, že naše strava je nevyhovující a že máme ve střevech mnoho plísní). Pokud pochopíme signály našeho těla a budeme si jich více všímat, máme šanci reagovat včas. Tělo nám oznamuje, že je třeba něco udělat a tím zabránit rozvinuté nemoci v plné síle. Jediná prevence je správná strava a pohyb.Zpět