Obezita a ostatní zdravotní problémy

26.května 2011

Obezita je chronické onemocnění, které není jen problémem kosmetickým, ale především zdravotním.

Se stoupající tělesnou hmotností jsou spojena závažná rizika vzniku různých zdravotních komplikací, jako jsou cukrovka II. typu, vysoký krevní tlak, potíže s cholesterolem a chronické záněty, které zrychlují průběh srdečně - cévních onemocnění. Obezita způsobuje dušnost, může vést k rychlejšímu rozvoji srdečního selhání, potížím se spánkem ve smyslu rozvoje syndromu spánkové apnoe, dále způsobuje zrychlení průběhu artrózy nosných kloubů – kyčlí, kolen, kotníků i páteře a zvyšuje také pravděpodobnost vzniku některých nádorů např. karcinomu prsu, dělohy, tlustého střeva, močového měchýře a dalších. Obézní lidé mají kromě zdravotních problémů i problémy sociální a psychické. Vyskytují se u nich deprese, zakomplexovanost, často mají sníženou sebedůvěru a problémy při svém uplatnění v zaměstnání.

Jaké nejčastější zdravotní komplikace obezity?

Nádory
Lidé, kteří jsou v dětství obézní, mají dle výzkumů o 20% vyšší šanci, že budou trpět v dospělosti nádorovým onemocněním. Jde o nádory gynekologické (endometrium, cervix dělohy, vaječníky, prsa), dále nádory kolorektální a urologické (ledviny, prostata).

Kardiovaskulární chorobySrdce_infarkt
S obezitou se pojí dále kardiovaskulární rizika jako je hypertenze, ischemická choroba srdeční, hypertrofie a dilatace levé komory srdeční, cévní mozkové příhody a tromboembolické choroby.
U 90% lidí trpících obezitou je zvýšená hladina cholesterolu (hypercholeste­rolémie), která způsobuje zužování cév (sklerotizace – ukládání tuku na stěnu cévy).

Pickwickův syndrom
Při velké obezitě vzniká Pickwickův syndrom, což je způsobeno vysokým obsahem viscerálního tuku v dutině břišní. Plíce se tak nemohou dostatečně rozepnout, jsou vytlačovány nahoru a vzniká tak nedostatečná ventilace a dušnost.

Syndrom spánkové apnoe
Syndrom spánkové apnoe. Nejčastěji projev krátkodobé zástavy dechu ve spánku při chrápání poklesem měkkého patra.

Onemocnění trávícího ústrojí
Zažívací obtíže. Gastroezofageální reflex (pálení žáhy), kýly, žlučové kameny, záněty žlučníku či jaterní steatóza (tučnění jater).

Kloubní potíže
Ortopedické obtíže. Artróza nosných kloubů (kyčle, kolena), vertebrogenní obtíže (bolesti zad).

Kožní problémy
Kožní obtíže. Varixy, plísňové onemocnění, zapářka v místech tukových záhybů, strie, celulitida, otoky, horší hojení ran.

Psychické problémy
Psychické obtíže. Obézní lidé jsou často společensky diskriminováni, trpí malým sebevědomím, časté je sebeobviňování, deprese, úzkosti, které se mohou postupně stát nezvladatelné a omezující běžné fungování.

Sexuální problémy
Sexuální obtíže. Impotence a psychické obtíže např. nepřiměřený stud, který ovlivňuje sexuální život partnerů.Zpět