Těhotenství – zdravá strava a pohybová aktivita

6.února 2011

Tehulka_cviceniPohybová aktivita – těhotné ženy
Vaše těhotenství trvá krásných 9 měsíců, a proto si jej co nejvíce užívejte .V době těhotenství je důležitá nejen strava, ale také  cvičení pro těhotné. Během těhotenství se dostatečně věnujte pohybu, abyste neměla po těhotenství problémy s váhou, porodem a se zdravím. Cvičení pro těhotné je skvělá varianta, jak cvičit před porodem. Fitness centra a různé kluby pro budoucí maminky, pořádají mnoho kurzů pro těhotné, které jsou pro vás vhodné.
Díky cvičení pro těhotné ženy se vám bude lépe hubnout po porodu, protože vaše tělo bude připraveno na hubnutí a porod. Cvičení pro těhotné vás naučí nejen rozumět vašemu tělu a vašemu těhotenství, ale také vás naučí správně dýchat a cvičit. Po absolvování kurzu pro těhotné na míči, budete dokonale připravena na porod. Proto se porodu vůbec nemusíte bát, když budete chodit na cvičení pro těhotné.Cvičení pro těhotné je prakticky už nutnost na přípravu bezproblémového porodu. Nejenže se vám bude rodit lépe, ale také uděláte mnohé pro vaše zdraví a hlavně pro zdraví vašeho dítěte. I váš gynekolog vám doporučí navštěvovat cvičení pro těhotné ženy, protože se obecně doporučuje pro všechny těhotné ženy.


Vyvážená strava během těhotenství
Během těhotenství si žena ukládá do zásoby živiny . Zásoby živin závisí nejen na současném, ale i předchozím příjmu potravy.Pokud jste v době těhotenství držela dietu či trpěla zvracením a nechutenstvím, je pravděpodobné, že zásoby živin ve vašem těle budou nedostatečné a bude nutný vyšší příjem živin v době kojení. Nutný je především pravidelný příjem těch živin, které se neukládají do zásoby. Jsou to kvalitní bílkoviny, vitamíny skupiny B a C a některé minerály například sodík, draslík či chlor.Naopak tuky, sacharidy, vitamínyTehulka_a_ovoce_2 skupiny A, D, E, železo, zinek a vápník nejsou tak snadno nedostatečným příjmem živin ovlivnitelné a jejich koncentrace v mateřském mléce neklesá. Některé živiny, jako jsou bílkoviny, kyselina listová, vitamín D, vápník, železo, zinek a měď musí být vždy v mateřském mléce zachovány a při nezdravém způsobu stravování jsou tyto živiny vyplavovány na úkor zdravotních rizik matky.Matka je pak nejčastěji ohrožena úbytkem svaloviny, budoucí osteoporózou , nedostatkem vitamínů a nedostatečnou tvorbou mléka.Dítě je pří nedostatečném příjmu potravy matkou ohroženo chudým mlékem, které nemá dostatečnou energetickou hodnotu, neobsahuje dostatečné množství protilátek, bílkovin, vitamínů a minerálů. Vzhledem k tomu, že v prvním roce dochází k výraznému růstu a zrání orgánů včetně mozku, je dítě ohroženo nejen v rámci svého fyzického vývoje, ale i psychického vývoje.

Stravování v době kojení
V době kojení stoupají nároky na metabolismus ženy. Metabolismus se zvyšuje přibližně o 2000 až 2500kJ. Zároveň se na tvorbu mateřského mléka spotřebovává z organismu ženy mnoho živin, především bílkovin, tuků a minerálů jako je vápník, železo, zinek a jiné prvky. Kvalita a množství stravy kojící ženy ovlivňují nejen zdraví matky, ale především zdraví dítěte.

  1. Zvyšte příjem kilojoulů v době kojení o cca 2000- 2500 kJ na den.
  2. Zvyšte příjem bílkovin ve stravě zhruba o 15gr. na den. Například žena, která váží 60kg, by měla jíst přibližně 75g bílkovin za den.
  3. Myslete na kvalitní zastoupení tuků, volte olivový či řepkový olej, vyhněte se nadměrnému příjmu živočišných tuků a volte kvalitnější tuky. Do jídelníčku zařazujte 2 x týdně ryby, které obsahují omega 3 mastné kyseliny a jsou našemu zdraví prospěšné.
  4. Snažte se jíst dostatek mléčných výrobků a různých druhů semínek tak, abyste měli dostatečný přísun vápníku a zinku. Vhodnými potravinami jsou polotučné  mléka, kysané mléčné výrobky, syrovátka, podmáslí, nízkotučné krémové či tvrdé sýry a netučný tvaroh.
  5. Ovoce zařazujte v zejména v dopoledních či odpoledních hodinách a zeleninu konzumujte alespoň 3 x denně. Většina ovoce je dobrým zdrojem vitamínu C, žluté a oranžové ovoce je též zdrojem beta karotenu, draslíku a pektinu.
  6. Pečivo konzumujte nejlépe celozrnné 3x denně. Celozrnné pečivo je bohaté na vitamíny skupiny B, minerály a vlákninu. Vhodné je volit grahamové pečivo, dalamánek či žitný chléb, celozrnné musli. Vyhněte se sušenkám, tučným sladkým buchtám, koláčům a knedlíkům.
  7. Vyhněte se kávě, tedy příjmu kofeinu a nadbytečnému příjmu alkoholu. Kofein je ale též kromě kávy obsažen v čaji a kolových nápojích. Při konzumaci matkou je vylučován do mateřského mléka a u kojence může způsobit neklid, podrážděnost a poruchy spánku. Konzumace kávy se doporučuje maximálně 1x za den. Nadměrná konzumace alkoholu vede k nedostatečnému příjmu mléka kojencem a má přímý vliv na psychický vývoj dítěte, což se může aktuálně projevit poruchami spánku a neklidem.
  8. Dodržujte pitný režim – voda, čaje, občas zařazujte kvalitní ovocné či zeleninové šťávy
  9. Věnujte se pohybové aktivitě – procházky
  10. Důležitý je i spánek


Zpět