Voda - základ života

24.května 2011

Voda_pitiLidské tělo dospělého člověka je tvořeno z 60% vodou a voda je po kyslíku druhý nejdůležitější prvek života. Bez jídla přežijete i měsíc, ale bez vody přežijete pouhé 2 dni.

Kdy pít?

Ráno bychom měli začít sklenkou vody (umýt se nejen z venku, ale i zevnitř) a pokračujeme mezi hlavními jídly. Není správné pít během jídla nebo těsně po něm, narušujeme tím trávicí pochody.Hlavně nečekejte, až budete mít žízeň. Tento signál bývá potlačen a často se zaměňuje za pocit hladu!!!

Co pít?Caj

  • Vhodné:  Voda, bylinkové čaje, ovocné a  zeleninové šťávy,  minerální vody,čaje  ovocné,zelené,   bílé (kromě černého – mírně odvodňuje, není vhodný při zácpě ), dopoledne ředěné džusy.

  • Nevhodné: celý sortiment slazených minerálních vod a zelených čajů, ačkoliv mají sebevětší reklamu.Pro vysoký obsah cukru, barviv a aromatických látek ztrácí schopnost uspokojit základní potřeby organismu. Ztrácí vodivost a schopnost na sebe vázat, zatěžují organismus… Proto je po  sladkém neustálá žízeň.Dále nejsou vhodné alkoholické nápoje, káva (větší množství). Pozor – mléko, kakao a polévka( vývar) nepatří mezi pitný režim !!! 


Funkce vody:  

udržuje stálost vnitřního prostředí

reguluje tělesnou teplotu

rozvádí živiny, hormony, enzymyOvocne_zeleninove_stavy_1

je zapotřebí k trávení a vstřebávání

vylučování odpadu ledvinami a tlustým střevem

základ krve, výměšků, slin a trávicích žláz

 

Co způsobuje nedostatek vody:

1) bolest hlavy - mozek je tvořen až 90% vodou

2) zácpa – voda zajišťuje pravidelnou stolici

3) špatné soustředění, únava – nevylučují se toxiny

4) poruchy krevního oběhu – krev je tvořena až 91% vodou

5) poruchy močení, poškození ledvin a vznik kamenů - vysoká koncentrace škodlivin

6) ztráta pružnosti pokožky

7) potažený jazyk + nepříjemný dech – nedostatek slin

 

Voda je přirozeným prostředkem k omezení chutí k jídlu. Nedostatek vody vede k přejídání, protože většinou mozek nerozlišuje hlad a žízeň. Proto doporučujeme skleničku vody před každým jídlem a dostatek zeleniny.

                                                                    Voda_1

 Zpět