"Zaručené" redukční diety - aneb takto NE!!!

6.února 2011

Tak a jsme u strašáka všech,kteří chtejí zhubnout. Ve snaze docílit svých předsevzetí a rychlého výsledku se upínáte na různé diety, které "zaručeně" pomohly kamarádce nebo přátelům . Zapomeňte na ně! Jsou to jednorázové akce. Nevydržíte je dodržovat déle než pár týdnů a pak se dostaví jo-jo efekt.S úbytkem tělesného tuku se dostaví i nežádoucí úbytek svalové hmoty. Jste unaveni,znechuceni a máte pořád hlad.Po eventuelním dílčím úspěchu dietu přestanete držet,ztracená kila začnete rychle nabírat zpět a shánět se po další „ještě zaručenější“ dietě. Tudy cesta nevede !!!


Následující příklady uvádíme jako ODSTRAŠUJÍCÍ a rozhodně je nedoporučujeme dodržovat.

Ovocná dieta
Ovocná dieta, která je oblíbená mezi celebritami, trvá tři dny, během kterých můžete zhubnout 2 - 3 kg. Princip je dle názvu diety vcelku jednoduchý - jí se jen ovoce.Ovoce se však musí jíst v přesném pořadí, aby působily správně enzymy. Nejenže během ovocné diety zhubnete, ale také by se mělo díky ovoci upravit trávení a pročistit trošku tělo.Během diety je nutné pít neslazenou a neperlivou vodu (nejméně 2 litry). Je vhodné si vodu občas ochutit citronem. Dále můžete pít bylinkové čaje na očistu organismu. Pokud pijete pravidelně kávu, tak při ovocné dietě pijte jen 2 šálky denně - samozřejmě bez cukru a mléka.

Tukožroutská dieta
Tukožroutská dieta je založena převážně na konzumaci tukožroutské polévky. Díky nízkému energetickému příjmu můžete během jednoho týdne zhubnout až 5 kg. Konzumuje se převážně tukožroutská polévka a pak další potraviny, které jsou uvedeny v jídelníčku. Během tukožroutské diety své tělo pročistíte a zároveň zhubnete. Budete mít během ní dostatek tekutin, vlákniny a některých vitaminů.Ovšem i tukožroutská dieta má svá negativa. Jedná se i nízkoenergetickou dietu, která by se neměla držet dlouho, neobsahuje sacharidy, bílkoviny a tuky. Někteří jedinci mohou být citliví na tuto dietu. Může přijít i jo-jo efekt.

Margitova dieta
Sestavil  ji Štefan Margita, operní zpěvák. Margitova dieta se drží dva týdny a můžete při ní zhubnout až 8 kg. Ovšem její princip spočívá v přísném dodržování jídelníčku, kdy se jí pouze 3 jídla za den. Tato jídla jsou doopravdy velmi malá s malým přísunem sacharidů.Někteří si Margitovu dietu velmi pochvalují, protože doopravdy zhubli daných 8 kg, jiní ji zatracují, protože mají při ní hlad. Při správném dodržení jídelníčku Margitovy diety, jak tvrdí Margita, by neměl přijít jo-jo efekt. Ovšem toto neplatí vždy, a často shozené můžete nabrat rychle zpátky.

Dělená strava
Dělená strava je spíše než dietou životním stylem. Ovšem můžeme jí držet jen nějakou dobu, během které sice zhubneme, ale pokud se vrátíme k původnímu stylu stravování opět přibereme. Cílem dělené stravy je přesné dodržování potravin podle toho, do které skupiny patří.Dělená strava vás nutí o jídle přemýšlet.Základním principem dělené stravy je jíst buď jen bílkoviny nebo jen sacharidy, aby je tělo lépe trávilo a zpracovalo. Potraviny jsou rozděleny na sacharidy (kytičky), bílkoviny (zvířátka) a neutrální potraviny, které se hodí k oběma skupinám. V dělené stravě se doporučuje, střídat kytičky a zvířátka obden, ale není to nutné.

Jogurtová dieta
Další z krátkodobých diet je dieta jogurtová. Jak už název napovídá, konzumuje se převážně jogurt. Jogurt dodává tělu bílkoviny a vápník. K němu se konzumuje navíc ovoce a zelenina, která zase obsahuje vitamíny a minerální látky. Ovšem hlady trpět nebude a je povolena i konzumace sacharidů.Jogurtová dieta se drží jen 3 dny, během kterých můžete zhubnout až 3 kg. Jedná se vlastně o odlehčovací detoxikační dietu. Vhodné je si vybírat probiotické jogurty, jejíchž energetická hodnota není vyšší než 420 kJ/100 g. Během diety nejenže odlehčíte vaše tělo a díky probiokulturám můžete upravit vaše trávení.

Cambridge diet
Cambridge dieta  je velmi oblíbenou dietou, která ovšem není založena na zákazech konzumace některých potravin, ale je založena na zákazech všech potravin. Konzumují se jen instantní výrobky, které jsou vytvořeny pro Cambridge dietu.Tyto instantní výrobky mají velmi malou energetickou hodnotu, avšak pro chod organismu dostačující. Jedná se o instantní polévky, koktejly, kaše, tyčinky, které mají samozřejmě vitamíny, minerály a správný obsah živin. Jedno jídlo má 138 kcal a existuje několik programů, které jsou rozděleny dle celkového množství kcal. Správný program se určuje podle nadváhy a typu programu.Zpět